Dental Dekorasyon

Diş Klinik Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

diş klinik tasarım
  • test :

Diş klinik tasarım konusunda yalnızca hekimler veya hastalar açısından düşünmemek gerekmektedir. İlk izlenim oldukça önemlidir. Hastaların kliniği ziyaretlerinde ilk göze çarpan şey klinik tasarımı olacaktır. Sağlık ve hastalık konularında insanlar oldukça endişelidir. Bu endişeyi hafifletmek, hasta ve hasta yakınları için oldukça önemlidir. Güven ve huzur duygusu hissettiren tasarımlar, kişiyi ortama daha bağlı kılar. Klinikler için sürekli bir tercih edilme sebebidir.

Hastaların yanı sıra sağlık çalışanları da işe gelirken huzurlu bir iş ortamı ister. Ergonomik klinik tasarımları hekimlerin işlerini kolaylaştırır. Bu sayede hekimler de hastalarına karşı daha özgüvenli olur. Hastane ortamından farklı olarak özel diş klinikleri daha ferah ve huzur verici olabilmektedir. Özellikle hepimizin bildiği diş tedavisi korkusu ise klinik tasarımının oluşturduğu ortamın vereceği güven duygusuyla tamamen önüne geçilebilir bir duruma dönüşür.

Kliniklerde hijyen en önemli husustur, bunun için zeminlerde ve duvarlarda kolay temizlenebilen antibakteriyel ürünler tercih edilmelidir.

Klinik tasarımı yapılırken özellikle ünit odalarının güneş alan bölümlerde konumlandırılması ve doğal bir havalandırma sağlamak için pencereli alanlar oluşturulması önemli bir husustur.

Diş klinik tasarım konusunda akla aydınlatma önemlidir. Hem ortamın ferahlık hissi hem de uygulanan tedavide kaliteyi üst düzeye çıkarabilmek için odaların iyi hesaplanmış bir aydınlığa ulaşması gerekmektedir.

Pandemi sürecinde klinik havalandırma sisteminin ne kadar önemli olduğunu ve bu konuda mümkün oldukça tasarrufa gitmemek gerektiğini unutmamak lazım.

Fonksiyonel, ergonomik ve doğru tasarlanmış hareket ortamını engellemeyecek mobilyalar tercih edilmeli.

Son olarak diş klinikleri için alt yapı tesisatları çok önemlidir. Gerek sıhhi ve mekanik tesisatlar gerek elektrik ve zayıf akım tesisatları son derece kaliteli malzemelerden olup özenli ve titiz bir işçilik gerektirmektedir ki hekimlere yıllarca sorunsuz masrafsız hizmet edebilsin.

YOUR COMMENT